Odčervenie a vakcinácia

Odčervenie a vakcinácia

Odčervenie a vakcinácia patria medzi základné preventívne úkony. Odčervenie slúži na likvidáciu vnútorných parazitov, inak nazývaných aj endoparazitov.
Najbežnejšie parazity u psov a mačiek sú škrkavky (oblé červy) a pásomnice (ploché červy). U psov je to Toxocara canis (škrkavka psia), u mačiek toxocara cati (škrkavka mačacia), Toxoscaris leonina - škrkavka, ktorá postihuje psov aj mačky a pásomnice rôznych druhov – Echinococcus spp., Dipylidium caninum,Taenia spp. a Mesocestoides spp. Okrem škrkaviek a pásomníc sa môžu vyskytnúť aj Giardie (Giardia spp.), Isospory (Isospora spp.) a Toxoplazma (toxoplazma gondii, iba u mačky) – jednobunkové parazity/prvoky, ktoré postihujú predovšetkým mladé jedince a parazitujú v tenkom čreve.
Škrkavky a pásomnice tiež parazitujú v tenkom čreve infikovaného jedinca, ale niektoré vývojové formy škrkaviek môžu napadnúť aj iné orgány v tele (pľúca, pečeň, oko).

Najčastejšie klinické príznaky

Najčastejšie klinické príznaky infikovaného jedinca endoparazitmi sú nechutenstvo, chudnutie, zvracanie, hnačka, zmena kvality srsti, strata kondície, ťažkosti s dýchaním a kašeľ, ak sú postihnuté pľúca. Existuje aj parazit, ktorý parazituje v slepom a hrubom čreve psa a tým je Trichuris vulpis. Masívna invázia všetkými druhmi parazitov môže ohroziť zviera na živote.
K nakazeniu dochádza per os tzn. prehltnutím vajíčok parazita. Vajíčka parazitov nie sú voľným okom vidno a sú veľmi odolné vo vonkajšom prostredí. Majiteľ ich môže priniesť domov na topánkach, oblečení alebo predmetoch a ani si to nevšimne.
Šteniatka a mačiatka sa často infikujú škrkavkami ešte pred narodením v maternici (prestupom cez placentu) a počas laktácie aj materským mliekom. Typickým klinickým príznakom u nich je zväčšenie brušnej dutiny tzv. škrkavkové brucho – bruško je typického hruškovitého tvaru. Larvy škrkaviek sa tak dostanú do čriev odkiaľ krvným obehom migrujú do pečene a pľúc. Vývojový cyklus sa uzatvára v momente, keď sú z pľúc vykašliavané a následne prehltnuté. Končia v črevách kde dospelé škrkavky produkujú vajíčka, ktoré sa v truse dostávajú do vonkajšieho prostredia.
Staršie psíky a mačičky sa najčastejšie nakazia škrkavkami požratím ich vajíčok, ktoré sa nachádzajú vo vonkajšom prostredí. Pásomnicami sa môžu nakaziť psy aj mačky v prírode, a to zožratím uhynutého zvieraťa alebo nedostatočne tepelne a mrazom opracovaným mäsom. Pásomnica Dipylidium caninum má svojho medzihostiteľa, ktorým je blcha, takže pes alebo mačka sa môže nakaziť prehltnutím infikovanej blchy. Parazity sú prenosné aj na človeka a najväčšie riziko predstavujú u detí.
Prevencia: pravideľné odčervovanie vášho miláčika, ktorým sa preruší vývojový cyklus parazita a zabráni sa tak ďalšiemu vývoju. Zároveň zabezpečíme aj odstránenie parazita z tráviaceho traktu.
Na trhu existuje škála prípravkov na odčervenie a to v podobe pást, tabliet alebo pipety (spot-on). Odčervovacie prípravky nemajú dlhodobý efekt. Liečivá vyprchajú do 24 hodín po usmrtení živých parazitov. V prípade, že ostali vajíčka po usmrtených parazitoch je potrebné odčervenie zopakovať v intervale do 2-3 týždňov.

Odčervovacia schéma u psa

· 2., 4., 6., 8., 10., 12. týždeň veku ( = každé 2 týždne do 3 mesiacov veku)
· 4., 5., 6. mesiac veku ( = 1x mesačne do pol roka)
· dospelého psa potom preventívne každé 3 mesiace ( = 4x ročne)
· fenku odčervujeme pred pripustením a potom po pôrode spolu so šteniatkami

Odčervovacia schéma u mačky

· 3., 6., 9., 12. týždeň veku ( = každé 3 týždne do 3 mesiacov veku)
· dospelé mačky sa odčervujú 2-4x ročne (podľa toho, či sú čisto vnútorné alebo chodia aj von)

Diagnostika

Ak psíka nechcete tak často odčervovať, tak je možné dať vyšetriť trus na prítomnosť parazitov plus ideálne otestovať aj na prítomnosť Giardií. V takomto prípade je potrebné doniesť vzorku trusu k veterinárovi.
Vzorka trusu musí byť zozbieraná počas troch dní, pretože vylučovanie vajíčok parazitov nie je konštantné a trvá rôzne dlho. Stačí len malé množstvo trusu z každého dňa. Vzorku trusu je potrebné skladovať v chladničke.
Späť na blog

Pridať komentár